Jak na akné

27. ledna 2007 v 11:14 | Webmasterka(Ivča) |  →tipy na krásu
Akné je onemocnění pokožky, které vzniká z mnoha navzájem propojených příčin. Bylo by nereálné očekávat, že vnější projevy akné zmizí už během několika dnů - tak jako například nachlazení. Je zapotřebí být trpělivý, neboť se jedná o dlouhodobé ošetřování. Ani přechodné zhoršení nás nesmí odradit. Kdo se podrobí nutné léčbě a přitom si vezme k srdci osobní rady, které mu udělí lékař, ten je dříve nebo později z nejhoršího venku.
Jak vzniká akné?
Na vzniku akné se podílí vedle zvětšené produkce mazu také zvýšené rohovatění v ústí mazových žláz kůže. Tím začíná proces ucpávání mazových žláz zátkami z mazu a odumřelých zrohovatělých buněk a vzniká tzv. komedon (uher). Ve vývodech mazových žláz se vždy nacházejí bakterie, které kožní maz rozkládají, přičemž se uvolňují produkty podporující tvorbu zánětu. Následky zná každý velmi dobře. Vzniknou červené pupínky (papuly), které se nakonec přemění na hnisavé vřídky (pustulky). Po zhojení zánětu zůstávají často méně či více znatelné jizvy.
V komplexní péči o akné musíme vždy dodržovat tyto základní postupy:
  • Nejdříve musí být odstraněn nadbytečný kožní maz speciálním mycím přípravkem s pH 5,5, který pokožku očistí, ale nesmí ji úplně odmastit. V žádném případě by neměla být používána běžná mýdla a pleťové vody s alkoholem.
  • Dále je nutné potlačit zvýšené rohovatění kůže a tvorbu zánětu. K tomu lze využít intenzivní ošetřování pleti biostimulačním laserem v kombinaci se speciálním gelem (metoda LASOCARE - zbaví pleť nežádoucích bakterií) a Jauquetovu masáž.
  • Důležitá je také detoxikace - odstranění jedovatých toxinů z organismu a plísní ze střev.
  • Odstranění vřídků by měl člověk raději přenechat odborně vyškoleným pracovníkům, neboť odstraňování vlastními silami vede často k zánětlivým komplikacím a případným jizvám.
  • Hojení čerstvých červených jizev se provádí terapeutickým laserem.
  • Pokud jsou jizvy po akné již staré a vpadlé, lze je korigovat odpařením "kožním" laserem CO2. V tomto případě se již jedná o zákrok většího rozsahu.
Akné se objevuje právě tam. Kde nás nejvíce obtěžuje - v obličeji. Z medicínského hlediska bychom měli zabránit zakrývání nemocné pokožky. Světlo, vzduch a dobré prokrvení pokožky jsou nenahraditelní spojenci při léčbě akné. Proti používání řasenek, očních stínů a tónovacích přípravků nelze všeobecně nic namítat, avšak používání make-upu bychom měli snížit na dobu co nejkratší. Ostatní přípravky, jako jsou např. opalovací krémy, by měly obsahovat co nejnižší obsah tuku. Ještě jedna rada pro muže - při akné lépe vyhovuje holení suchou cestou, tedy elektrickým strojkem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama